Európa Zöld Szíve INFO

www.zielonesercaeuropy.pl

Dzień Susła w Gminie Zamość

W niedzielę (31.07.2011 r) na boisku śródleśnym w Mokrem po raz siódmy odbył się rodzinny festyn ekologiczno-turystyczny Dzień Susła. Po raz trzeci towarzyszyły mu Targi Wyrobu Naturalnego. Na szczęście przestało padać i nawet bajkowy Gargamel rozdawał prezenty.

W całej historii  festynu Gmina Zamość organizowała go wspólnie z mieszkańcami Mokrego, w tym z wieloma lokalnymi organizacjami działającymi na wsi tj.: Radą Sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną, Wspólnotą Gruntową Wsi Mokre oraz Klubem Sportowym Okęcie Mokre.

Celem głównym organizacji festynu jest ochrona środowiska, w tym w szczególności ochrona susła perełkowanego, oraz promocja walorów przyrodniczych i turystycznych terenów Gminy Zamość.

Tegoroczny festyn Dzień Susła został po raz drugi zorganizowany w ramach dwuletniego międzynarodowego projektu „Zielone serca Europy – promocja walorów kulturowych i turystycznych terenów Gminy Zamość”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013. Liderem projektu jest Gmina Zamość, a jej partnerami  są: Agentura regionalnego rozwoju Połoniny ze Słowacji, Gmina Staffolo z Włoch, Gmina Sárospatak z Węgier i PTTK Oddział w Rzeszowie.

W niedzielę spotkanie w Mokrem rozpoczęło się o godzinie 15:00. Najpierw do zabawy zaprosiły uczestników bajkowe Smerfy i Gargamel. Dla najodważniejszych milusińskich były nagrody.  O 16:00 Wójt Gminy Zamość – Ryszard Gliwiński, społeczni organizatorzy z Mokrego oraz przybyli przedstawiciele partnerów projektu wspólnie oficjalnie otworzyli festyn. W imieniu swoich delegacji o projekcie mówili i pozdrawiali publiczność zgromadzoną w Mokrem: Svätoslav Hust'ák, dyrektor  Agentury regionalnego rozwoju Połoniny ze Słowacji, Bruna Antonucci z Gminy Staffolo, Éles György, reprezentujący węgierską Gminę Sárospatak  oraz przewodnicy z PTTK O/Rzeszów.

Podczas Dnia Susła nastąpiło podsumowanie odbywającego się w Gminie Zamość konkursu „Sołectwo na widokówkę”. Do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 38 właścicieli posesji i ogródków zlokalizowanych na terenie Gminy Zamość.

Boisko śródleśne w Mokrem było metą 3 Rajdu Susła, w którym uczestniczyli członkowie Klubu Honorowych Krwiodawców, działającego przy PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej spółka z o.o. w Zamościu.

Publiczność usłyszała przeboje Boney M, a także The Beatles i Czerwonych Gitar w wykonaniu zespołu The Shout. W Letnim Koncercie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola. Na konkursy plastyczne dzieci były zapraszane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrem, a artystyczne makijaże na twarzach chętnych wykonywali druhowie z Drużyny Harcerskiej „Pyszczydła” z Wysokiego.

Barwne widowisko stworzyła Edyta Zając, występując w czterech układach tanecznych: Lata 20-te, Disco Dance, Taniec brzucha z mieczem, Taniec brzucha ze skrzydłami Isis. Tancerce towarzyszyły występy młodzieżowych grup hip-hopowych z Gminy Zamość: CNN – czyli coś na nudę, CHILLOUT Pniówek, RAP Duet, grupy taneczne z Zawady i Wysokiego oraz w pokazie aerobiku Panie z Płoskiego.

Dniu Susła towarzyszyły Targi Wyrobu Naturalnego. Publiczność poprzez plebiscyt wybierała najciekawszy produkt lub usługę Targów. Głosy oddawano na specjalnych kuponach, które można było pobrać w promocyjnym domku Gminy Zamość.

Laureatką III Targów Wyrobu Naturalnego została Agata Piwko, która zgromadziła najwięcej głosów. Pani Agata zaprezentowała własnoręcznie wykonaną makramę.

Wśród osób głosujących w plebiscycie suseł perełkowany rozlosował nagrody.

Były to:

  • albumy fotograficzne „Zielone serca Europy” ufundowane przez Gminę Zamość,
  • nagrody ufundowane przez wystawców: komplety biżuterii artystycznej ufundowane przez Monikę Woźnicę i Katarzynę Brysiak
  • talerz zdobiony techniką decoupage wykonany przez Barbarę Białas
  • butelka „Sosnówki” oraz dwie wycieczki jednoosobowe do Lwowa ufundowane przez Biuro Turystyczne Quand.

Od 2005 roku symbolem turystycznym Gminy Zamość jest właśnie suseł perełkowany, a jego statuetkę można zdobyć uczestnicząc w corocznym konkursie turystycznym Zdobywcy Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość lub przychodząc właśnie na Dzień Susła.

Podczas konkursu „Poszukiwanie susła” jego statuetkę odnaleźli: Dariusz Kierepa i Magdalena Edelman, zdobywając dodatkowe ufundowane przez Gminę Zamość plecaki turystyczne.

Magda Misztal


Odwiedzin:
48451