Zielone serca Europy INFO

www.zielonesercaeuropy.pl

Ziarna i grona

W dniach 16–18 września 2011 r. 50-osobowa delegacja szeroko rozumianego Samorządu Gminy Zamość odwiedziła region tokajski i miasto Sárospatak, uczestnicząc w węgierskich dożynkach, podczas których świętuje się udane zbiory winogron.

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Zielone serca Europy – promocja walorów kul­turowych i turystycznych terenów Gminy Zamość”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i sołtysi z Gminy Zamość poznawali bogactwo regionu tokajskiego, na które składają się walory klimatyczne i przyrodnicze, słynące z właściwości leczniczych termalne wody, wielowiekowa historia regionu i Sárospatak, łącząca się z uprawą najwspanialszych szczepów winorośli. Region słynie z produkcji cennych win, z najsłynniejszym gatunkiem aszú. Minimalny czas jego fermentacji to 3 lata. Do jego produkcji niezbędne są rodzynki, powstające z dojrzałych winogron, pękających pod wpływem jesiennych opadów.

O powstaniu aszú decyduje więc w dużej mierze pogoda, nie zawsze gwarantująca sukces właścicieli winnic. Winobranie kończą dożynki, odbywające się na przełomie września i października, połączone z degustacją wina. Węgierskie dożynki, zwane w Sárospatak „Festiwalem wina”, miały miejsce 17 września. Podobnie jak w Polsce, rozpoczęły się przejściem tradycyjnego korowodu – tu ulicami miasta – w którym z wieńcem dożynkowym uczestniczyła cała delegacja Gminy Zamość. Jego trasa wiodła od symbolu miasta – Domu Kultury, wybudowanego według projektu Imre Mekowecza, jednego z najwybitniejszych węgierskich architektów, aż po pochodzący z XVI wielu Zamek Rakoczego. Dalsza część uroczystości odbywała się na terenie pomiędzy najstarszymi zabytkami miasta: gotyckim kościołem i zespołem zamkowym, gdzie swoje wyroby wystawiali winiarze, producenci regionalnych przetworów owocowych, tradycyjnych wypieków. Prezentował się tu również Gmina Zamość z bogatą ofertą wydawnictw promujących rodzimą turystykę i prowadząca degustację polskich potraw. Podczas wizyty zarówno władze samorządowe Gminy Zamość, jak i Sárospatak zapewniły o chęci dalszej współpracy, już poza obszarem projektu, której zakres będą omawiać jeszcze w 2011 r.

Magda Misztal


Odwiedzin:
48451