Ogród nad ogrody, który każdy pragnie mieć dla zdrowia i poczucia szczęścia

szczęście ogród

O pierwszym ogrodzie na świecie dowiadujemy się czytając Biblię, jak to Adam i Ewa przebywali w pięknym rajskim ogrodzie, który stworzyła Pan Bóg dla pierwszych ludzi na ziemi i z którego na wskutek nieposłuszeństwa zostali przez Pana Boga wypędzeni. Ogród ten zapewne był przepiękny i w niczym nie przypominał dzisiejszych ogrodów, bo nikt z ludzi nie potrafi stworzyć piękniejszego ogrodu od tego, który stworzył Stwórca. Lecz dziś ludzie także na miarę swoich ludzkich możliwości starają się tworzyć ogrody, które choć nie są tak cudowne, jak ten rajski, lecz jest na czym zawiesić oko.

Piękne ogrody

Ludzie prześcigają się w pomysłach zaaranżowania ogrodu i pomysły wcielają w życie, co daje wspaniałe efekty, czego przykładem na świecie może być ogród różany, ogród japoński, ogród zen, ogród perski, ogród angielski, czy ogrody palmowe zwane palmiarniami. Są też jeszcze grody botaniczne, ogrody tarasowe, ogrody zimowe i wiele jeszcze innych. Ogrody takie stanowią miejsca wycieczek grupowych i indywidualnych, kiedy to celebrujemy w pojedynkę lub w grupie piękno przyrody i ludzką pomysłowość i zdolności. Lecz największą dumą napawa ludzi ten ogród, który zorganizowali sami obok swojego domu na wsi lub na obrzeżach miast, czy na działce weekendowej poza miastem.

Czym jest ogród i jaką spełnia funkcję?

Ogród jest to wolna przestrzeń, która zostaje zagospodarowana poprzez zasadzenie na niej roślin kwiatowych, albo roślin warzywnych, czy ziół. Ogród może być własnością prywatną lub publiczną. Każdy jeden ogród posiada aranżację, bo jest przez kogoś zaplanowany, zaprojektowany i a potem zorganizowany.
Istnieje wiele rodzajów ogrodów. Rodzaj ogrodu uzależniony jest od architektury, rzeźby terenu, kultury danego regionu, klimatu, rodzaju gleby, jak również od zapotrzebowania gdy jest to ogród publiczny, albo według potrzeb i gustu właścicieli gdy jest to ogród prywatny.
Specyficznym rodzajem ogrodu jest sad, który przynosi realne korzyści właścicielom. Ogród spełniają też różne inne funkcje. Zazwyczaj ogród jest miejscem odpoczynku dla dorosłych i miejscem zabawy dla dzieci, miejscem aktywności fizycznej wielu miłośników sportu, miejscem hodowli kwiatów lub warzyw. Ogród może też być miejscem poświęconym nauce, jak gród botaniczny i jednocześnie być miejscem zwiedzania dla miłośników natury.

Jak urządzić ogród za nieduże pieniądze?

Nie sztuka urządzić ciekawy ogród, gdy dysponuj się kapitałem z przeznaczeniem na fachowe zaprojektowanie ogrodu, zorganizowanie ogrodu i wyposażenie oraz jego pielęgnację. Prawdziwym wyzwaniem jest samodzielne stworzenie ogrodu po jak najniższych kosztach.
Ogród zorganizowany po taniości zawsze przyniesie korzyści, gdyż rzadko nakład przekracza zysk. Zazwyczaj zysk jest dużo większy od włożonych kosztów pod warunkiem oczywiście, że ogród jest pomysłowo obsadzony i ma właściwą opiekę podczas wzrostu roślin, jak i po zbiorach celem przygotowania go na zimowy odpoczynek. Warto jednak zainwestować w jego odpowiednie nawodnienie. Warto zadbać o pozyskanie wody dla naszego ogrodu. I tu najlepiej sprawdza się zakup zbiornika na wodę deszczową.
Bardzo ważne jest przygotowanie gruntu na wiosnę ale także nie bez znaczenia dla przyszłorocznych plonów ma oczyszczenie ogrodu i przygotowanie go do zimy, kiedy to ziemia będzie odpoczywać i regenerować siły. Bo ziemia również musi odpocząć przykładem tego są dwupolówki lub nawet trójpolówki nadal jeszcze czasem stosowane. Polegają one na tym, że każdego roku jedna część gleby odpoczywa a druga wydaje plon. Tak jest w przypadku dwupolówki natomiast w przypadku trójpolówki wszystko dzieli się nie na dwie a na trzy części.
Wiele osób stosuj także uprawy zamienne, to znaczy każdego roku sieje lub sadzi na danym miejscu inne warzywa lub kwiaty. Przy organizacji ogrodu warto zapoznać się ze wzajemną miłością kwiatów i warzyw w stosunku do siebie, bo na przykład pomidory nie przepadają za rzodkiewką i kapustą a fasola tyczkowa nie lubi cebuli. Natomiast niektóre rośliny posadzone lub posiane obok siebie wzajemnie się stymulują do wzrostu i rozwoju, co czyni na przykład marchew z porem. Jednak na wszelki wypadek lepiej nie sadzić obok siebie roślin należących do tej samej rodziny botanicznej, jak na przykład papryki i pomidorów, gdyż jak zachoruje jedna roślina, to bardzo szybko choroba przechodzi a drugą, która jest krewną.

Zalety ogrodu

Samo wspomnienie ogrodu budzi w nas pozytywne emocje, gdyż kojarzy się on nam z latem i z odpoczynkiem. Poza tym każde piękno ma wpływ na nasze zmysły a tym bardziej kolorowy i pachnący ogród. Obecność w ogrodzie niejednokrotnie stanowi lekarstwo na skołataną duszę, na obciążoną ludzką psychikę, jak i na zmęczone ciało, które ma nadzieję odpocząć w otoczeniu ogrodowej roślinności.
Niezapomniane są także pozytywne wrażenia, gdy obserwujemy poszczególne fazy, jakie zachodzą w ogrodzie, bo przecież jest czas wzrostu roślin, czas rozkwitu, czas wydawania plonów i zmieniających się barw w okresie późnego lata i wczesnej jesieni.
Warto jeszcze wspomnieć o wszystkich żyjątkach ogrodowych, których jest masa, lecz niestety nie zawsze je zauważamy. A gdy zauważymy, to nie możemy nadziwić się ich pracowitości, pomysłowości i operatywności, co dobrze widać w przypadku chociażby mrówek, czy pszczół.