Zwalczajmy szkodniki i choroby w szklarni

Szkodniki w szklarni

Zwalczajmy takie oto szkodniki i choroby w szklarni:

 

1). Opuchlaki – są to małe pędraki o białych ciałach i brązowych głowach, występują w podłożu roślin szklarniowych, zjadając ich korzenie. Zaatakowane rośliny mogą się nawet przewracać. Co należy robić? Przygotujmy roztwór derris i całkowicie zanurzmy w nim doniczki z roślinami.

2). Szkodniki minujące liście – wygryzają one w liściach charakterystyczne, dobrze widoczne żółte tunele. Co należy robić? Niszczmy zaatakowane liście, rozgniatajmy owady wraz z liśćmi.

3). Czerwce (tarczniki i miseczniki) – małe, tarczowate owady, które przywierają do liści i pędów wysysając z nich soki i wydzielając lepką, słodką wydzielinę. Zaatakowane rośliny żółkną i tracą liście. Co należy robić? Zdrapujmy je przy użyciu kawałka drewna.

4). Zgorzel siewek – jest to choroba atakująca siewki w szklarni, objawiająca się czernieniem podstawy pędów. Zainfekowane rośliny przewracają się i zamierają. Co należy robić? Rośliny wysiewajmy rzadziej, mniej obficie podlewajmy, podnośmy temperaturę w szklarni. Czasami chorobę przenosi się z podłożem; odkażajmy je termicznie. Podlewajmy fungicydem miedziowym.

5). Antraknoza – choroba ta powoduje brązowe plamy na liściach, czasami również na owocach. Później mogą przebarwiać się na czarno. Co należy robić? Natychmiast usuwajmy zainfekowane liście. Jeśli to nie pomaga, opryskujmy fungicydem miedziowym.

6). Brunatna plamistość liści – choroba ta powoduje żółte plamy i brązową pleśń na liściach. Co należy robić? Nie sadźmy i nie wysiewajmy roślin zbyt gęsto i dobrze wietrzmy szklarnię.